X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.

X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 27 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 05:43 ب.ظ

 

چگونه منجم شویم؟

 

سوالی که شاید ذهن همه تون رو به خودش مشغول کرده و نمی دونید از کجا و چه جوری باید آغازش کنید! یادمه 4 سال پیش یه مقاله درمورد چگونگی منجم شدن از آقای اکبر نعمتی خوندم و تقریبا مسیرم رو پیدا کردم! هر چیزی آداب خاص خودش رو داره همون چیزی که خیلی ها از یاد برده اند باید با نجوم دوست بشیم...

برای این دوستی نیاز به شناخت داریم! نجوم ما همیشه دست داراز کرده و مشتاق دوستیه. اما شما باید قبل از این دوستی با نجوم آشنا بشید تا بهتر بتونید ارتباط برقرار کنید.

همه ی ما فکر می کنیم، منجم شدن یعنی اینکه هر شب پشت تلسکوپ بشینیم و به آسمون زل بزنیم! به خاطر همینه که شاید خیلی از شماها قبل از آشنایی با نجوم یه تلسکوپ می خرید و منتظرید که منجم بشید اما...

البته این بخش نجوم یعنی رصد یکی از بخش های جذابه و مهمه اما به همین راحتی ما منجم نمی شیم.    

 

  

پس از اول اول اولش شروع می کنم: 

  

 نجوم چیه؟

 

نجوم یه علمه! یه علمه جذاب که از قدیم ایرانیان درگیرش بودند. قشنگی نجوم اینه که مثل بعضی از علوم خشک نیست و درعین تحقیق لذتی داره که شما تو هیچ چیزی نمی تونید تجربه اش کنید. یعنی نجوم یه جور سرگرمی هم حساب می شه! برای کسایی که منجم آماتور یا غیرحرفه ای اند!

یکی دیگه از خوبی های نجوم اینه که نیاز اساسی به تحصیلات دانشگاهی نداره، البته خود نجوم توی دانشگاه یه شاخه ای از رشته ی فیزیکه اما شما با هر سن و هر شغل و هر میزان تحصیلی می تونید به نجوم بپردازید.ناگفته نمونه که خیلی از اکتشاف های نجومی توسط منجمان آماتور انجام شده.

برای شروع می تونید عضو موسسات نجومی بشید و توی دوره ها شرکت کنید بازم باید بگم نجوم توی همین کلاس ها خلاصه نمیشه و یه منجم خوب باید همیشه اطلاعات به روزی داشته باشه! یعنی شما با چند دوره کلاس رفتن منجم نمی شید، بخش زیادی از نجوم به مطالعه ربط داره باید علاوه برشرکت در کلاس ها خودتون مطالعه و تحقیق داشته باشید! این امر مطالعه و تحقیق هم به راحتی قابل انجامه، به لطف خدا نجوم توی کشور ما روز به روز پیشرفت می کنه و الان کلی منبع معتبر ترجمه شده،سایت های مفید،مجله های علمی و نرم افزارهای مناسب برای تحقیق و مطالعه ی انفرادی وجود داره حتی اگه شرایط شرکت درکلاس براتون مهیا نباشه می شه با استفاده از همین منابع منجم شد(مثل خیلی از منجم های بزرگسال ما که در اون زمان براشون شرایط شرکت در کلاس وجود نداشته). 

 

 

حالا باید از چه کتاب هایی شروع کنیم؟

 

کتابهای نجوم رده بندی های خاصی داره، که ما به زودی درهمین بخش سایت به معرفی کتابها می پردازیم، یعنی باید با کتابها گام به گام حرکت کنید تا سرفصل های اصلی توی ذهن تون شکل بگیره.نکته ی دوم کتابا رو سرسری و روزنامه وار مطالعه نکنید، باید مطالب رو درک کنید! و کاملا ازبر باشید، اینو برای این می گم چون منجم بودن ما،توی یه امتحان مثل امتحان های مدرسه ثابت نمیشه درطول زمان و با فعالیت های علمی! اینکه وقتی گشت رصدی می ریم جای صورت فلکی ها و اسمشون یادمون نره، وقتی توی یه سمینار علمی شرکت می کنیم مطالب مربوط به موضوع رو از یاد نبرده باشیم، وقتی یه نفر از ما سوال می پرسه توانایی پاسخ داشته باشیم...

پس نجوم نیاز به درک عمیق و مفهمومی مطالب و مطالعه ی صحیح داره، فراموش نکنید!

 

نکته ی بعد و مهم ترین نکته در ستاره شناسی: صبر صبر صبر!

 

شما یه ماه منجم نمی شید با تموم کردن کتابا هم همین طور! منجم شدن رابطه مستقیمی با صبور بودن شما داره. خوبی نجوم اینه که هیچ وقت تموم نمیشه یعنی اگه پیگر خبرهای نجومی باشید می فهمید که هر روز یه اکتشاف و یا اتفاق تازه ای رخ داده. پس شما هر چقدر هم مطلب بخونید بازهم مطالب نخونده برای شما وجود داره!

 

یادمه آقای نعمتی توی مقاله شون گفته بودن شناختن صورت فلکی ها با چشم غیرمسلح ضروریه! ما توی آسمان نامه مون چه دربخش کودک و چه دربخش بزرگسال هر شماره به معرفی یه صورت فلکی می پردازیم پس از همین ماه می تونید شماره به شماره با آسمان نامه شروع کنید و دونه دونه جای صورت فلکی ها رو یاد بگیرید، مطالب مربوط به اون ها رو با خودتون تکرار کنید. اینجوری کم کم زیر و بم آسمون دستون میاد و اون آشنایی و شناخت شکل می گیره! 

                                                                          

   ادامه دارد...

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo