X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.

X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

صورت های فلکی

1)مردم باستان(قدیم) فکر می کردند که چهره ی اسطوره های خودشون رو می تونن در ستاره های آسمان پیدا کنند. اسطوره ها قهرمان های داستانی و خدایان افسانه ای بودند. در واقع اون ها فکر می کردند- اسطوره ها روی حرکات و رفتار طبیعی زمین(باران-خشکسالی-زلزله و...) اثر می گذارند. 

2)ستاره ها در فاصله های (به ظاهر) نامنظم ازهم قرار گرفته اند. مردم قدیم به هر گروه از ستاره ها که در کنار هم قرار گرفته بودند یک چهره نسبت دادند. یعنی هر گروه از ستاره ها رو اسطوره و خدای چیزی درنظر گرفتند. حالا  هر یک از این گروه ستاره ها رو ((صورت فلکی)) می نامند. صورت فلکی یک واژه ی عربی است. صورت یعنی: پیکر-تن و فلک یعنی: آسمان. حالا فکر می کنم دلیل نام گذاری رو فهمیده باشین.  با استفاده از صورت فلکی ها پیدا کردن اجرام برای ما راحتر میشه.

3)حالا اگر از امشب کمی بیشتر به آسمان توجه کنید، می بینید که هر صورت فلکی دسته ای از ستاره هاست که فاصله های خیلی نزدیکی بهم دارند اما این فاصله ها حقیقی نیست چون فاصله ی ما از این ستاره ها زیاد است به همین دلیل ما این ستاره ها رو نزدیک بهم و بسیار کوچک می بینیم. این حالت مثل وقتیه که ما از دور کوهی رو می بینیم. از اون فاصله کوه بسیار کوچک و نزدیک هستند اما اون فاصله همان فاصله حقیقی نیست.

می دونین بچه ها! صورت های فلکی مثل استان یا کشورهای مختلف روی نقشه ی زمین می مونن! این نکته رو من و موری توی کتاب صورت های فلکی خوندیم این کتاب ترجمه ی مهندس دالکی(پدر منجمی آماتور در ایران) است. که در مورد تمام صورت فلکی ها و مکان دقیق شون در آسمان صحبت شده است. برای مطالعه ی بیشتر می تونید در آینده به این کتاب مراجعه کنید. در واقع این کتاب حکم یک راهنما برای پیدا کردن صورت فلکی ها رو داره البته برای کسایی که با مختصات های آسمانی آشنا باشند پس برای خرید این کتاب عجله نکیند!

4)در مجموع ما 88 صورت فلکی در آسمان داریم. که 55 تا از اونها قابل دید است. صورت فلکی ها به دو دسته ی: باستانی و نوین تقسیم می شوند. 48 صورت فلکی رو که گذشتگان ما ثبت کرده اند رو صورت فلکی های باستانی و هر صورت فلکی که در چند قرن گذشته کشف شده رو صورت فلکی های نوین می نامند.

نکته:مشاهده ی صورت فلکی ها جز همان کارهای موثر در منجم شدن بود. البته فقط مشاهده کافی نیست قراره ما از این به بعد با کمک هم کم کم با صورت فلکی ها آشنا بشیم و اونقدر به آسمان تسلط پیدا کنیم که بتونیم به راحتی اون ها رو از هم تشخیص بدیم.

نویسندگان: لیلا و موری